ردیاب فلزات و فلزیاب ها

فلزیاب چیست؟ ردیاب فلزات چگونه کار می‌کند؟

فلزیاب چیست؟

شاید اولین چیزی که با شنیدن کلمه فلزیاب به ذهنمان خطور کند، تصویر یک دستگاه گنج یاب بزرگ باشد. اما این همه حقیقت نیست.  فلزیاب ها فقط اهداف زیرزمینی ندارند . آنها در زندگی ما روزمره ما حضور دارند بدون اینکه متوجه آنها و اهمیت شان شویم. به هر دستگاهی که توانایی کشف فلز را داشته باشد و بتواند آن را از بین اجسام دیگر تشخیص دهد، فلزیاب گفته می‌شود. یک دستگاه ردیاب فلزات باید این توانایی را داشته باشد که فلز را در هر کجا که باشد، درون حجم انبوهی از وسایل، دیوار، درون زمین، فضای سربسته و هرجایی که با چشم مسلح دیده نمی شود شناسایی کرده و تشخیص دهد. فلزیاب ها در انواع مختلفی موجود بوده و کاربردهای مختلفی دارند. فلزیاب ها می توانند بسیاری از مشکلات ما را حل نموده و حتی در مواردی تضمین کننده امنیت ما هستند. اگر می خواهید این دستگاه ها را بهتر بشناسید و بدانید این دستگاه ها کدامند و چگونه در زندگی به کمک ما می ایند با ما همراه باشید. علاوه بر موارد بالا، در این مقاله، با انواع ردیاب ها آشنا شده و راجع به آنها صحبت خواهیم نمود. همچنین خواهیم دانست که ردیاب ها چکونه کار می کنند و چگونه اجسام پنهان را ردیابی می کنند .

کاربرد ردیاب فلزات

شاید اولین کاربرد فلزیاب ها، یافتن طلادر معادن بود. اما امروزه کاربردهای بسیار مفیدتری دارد و برای عیب یابی و موارد امنیتی از آنها استفاده می شود. زمانی که قصد تخریب مکانی را دارید و نیاز است که بدانید لوله ها و سیم ها کجا قرار دارند از فلزیاب استفاده می شود. در گیت فرودگاه ها از فلزیاب استفاده می‌شود تا اشیای فلزی و مشکوک مسافران مثل چاقو، اسلحه و امثال آن از میان تعداد زیاد مسافران ، به سرعت و به راحتی تشخیص داده شود. در زندانها نیز مشابه همین اتفاق رخ می دهد تا زندانیان قادر به ورود اشیای غیر مجاز و خطرناک به داخل زندان نباشند و امنیت زندانیان تامین گردد. این دستگاه ها که نوعی فلزیاب محسوب می شوند در موزه ها، میادین مین، ادارات و سازمانها و بسیاری اماکن عمومی و خصوصی دیگر استفاده می شود

ردیاب فلزات چگونه کار می گند؟

فلزات قادرند در برابر امواج مغناطیسی از خود واکنش نشان دهند. اینکه این واکنش چه اندازه است، برای تمام فلزات یکسان نیست و به جنس فلز بستگی دارد اما این ویژگی در همه آنها مشترک است. اساس کار دستگاه های ردیاب بر پایه امواج مناطیسی است. فلزیاب ها از خود امواج مغناطیسی ساطع می کنند. زمانیکه فلزات در معرض این امواج قرار می گیرند میدان مغناطیسی، دستگاه ردیاب فلزات را تحت تاثیر قرار داده و  شدت میدان مناطیسی تغییر می کند.

عمق گیری با ردیاب ردیاب مسی فلزیاب ردیاب طلا

هرچه شدت تغییر بیشتر باشد، یعنی به فلز نزدیک تر هستیم. دستگاه فلزیاب این تغییر جریان را متوجه شده و به طرق مختلف ما را متوجه آن تغییر می‌کند. بدین گونه ما از وجود فلز در اطراف خود مطلع می شویم. این تغییر جریان به صورت صدا یا تصویر بر روی دستگاه ردیاب یا حرکت آنتن فلزیاب به ما نشان داده می شود و ما را مطلع می سازد.

انواع فلزیاب ها و کاربرد هریک از آنها

فلزیاب ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام از روش یا روش های ترکیبی گوناگونی برای ردیابی بهره می برند. ردیاب های پیشرفته حتی قادر به تفکیک جنس فلزات نیز هستند.

 فلزیاب های پالسی (VLF)

به فلزیاب های پالسی، فلزیاب VLF و فلزیاب تفریحی نیز گفته می شود. این فلزیاب ها کوچک و سبک بوده . عمق کاوش کمی دارند و دیسک آنها کوچک است. عمق نفوذ این دستگاه ها معمولا حدود دو متر است. دارای صفحه نمایشگر دیجیتالی پیشرفته هستند و برای استفاده در سطح خاک طراحی شده اند. داشتن قدرت تفکیک از ویژگی های این دستگاه  ردیاب فلزات است.

فلزیاب تصویری (GPR)

این فلزیاب یک فلزیاب تصویری قوی محسوب شده که از تکنولوژی پیشرفته ای بهره می‌برد. شیوه ارسال امواج در این سیستم ها همانند رادار می‌باشد که پس از برخورد با فلزات در اعماق زمین، شروع به تشابه سازی از فلزات می‌نمایند.

 فلزیاب حرفه ای (PI)

این نوع از ردیاب فلزات، از موارد فبلی بسیارقویتر بوده و دارای قدرت بیشتری در ردیابی هستند. این ردیاب، بزرگ و سنگین است و اشخاص معمولا هنگام استفاده از آن، آن را به کمر خود می بندند. ردیاب فلزات PI، عمق نفوذ بالایی داشته و توانایی آشکارسازی تمامی فلزات را دارد اما قدرت تفکیک آن ها پایین است و فقط می توانندفلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی تشخیص دهند.

ردیاب فلزات گنج یاب فروشگاه فلزیاب فلزیاب حرفه ای

فلزیاب TR ، فلزیاب دارای فرستنده و گیرنده

نوع دیگر ردیاب فلزات ، TR نام دارد که انبوه یاب نیز نامیده می‌شوند. این همان فلزیابی است که برای کشف لوله های آب، فلزات بزرگ و امثال آن طراحی شده است. به همین جهت به آنها انبوه یاب گویند. این دستگاه ها دارای دو دیسک، یکی در جلو و یکی در عقب خود هستند . دیسک جلویی عمل ارسال امواج و دیسک عقب، عمل دریافت امواج را انجام می دهد.

اصطلاحات تخصصی ردیاب فلزات

تفکیک

تفکیک، به امکان تشخیص جنس فلز به وسیله ردیاب گویند. دستگاه ردیابی که دارای این قابلیت است می تواند دو نوع جنس فلز را از هم تفکیک نماید و تشخیص دهد که به آنها فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی می‌گویند. گروه اول یعنی فلزات آهنی، فلزاتی چون آهن، فولاد و چدن هستند که خاصیت مغناطیس شونده دارند. گروه فلزات غیر آهنی فلزاتی مانند طلا، برنز، نقره، سرب، قلع و چند مورد دیگر است . این فلزات غیرالکترومغناطیسی بوده و خاصیت مغناطیس شونده ندارند. به این نکته دقت نمایید که هیچ یک از دستگاه های ردیاب فلزات، توانایی تشخیص نوع فلز را ندارند و فقط می توانند به شما نشان دهند که این فلز جزو کدام دسته از دو دسته بالاست. در بهترین حالت، یک ردیاب قدرتمند، می تواند با قدرت 80 درصد این مورد را به شما گزارش دهد.

عمق کاوش یک دستگاه فلزیاب

به محدوده تشخیص یک فلز توسط دستگاه ردیاب ، عمق کاوش یا عمق نفوذ فلزیاب گویند. یعنی اگر به عنوان مثال، فلزی داخل زمین قرار دارد، دستگاه ردیاب فلزات تا عمق چند متری زمین قادر به تشخیص وجود فلز است. این ویزگی، از مهمترین خصوصیات یک ردیاب فلزات است.

فلزیاب ها چگونه جنس فلز را تشخیص می دهند؟

توضیح این مطلب کمی تخصص می‌باشد اما ما در اینجا آن را به اختصار برای شما بیان می‌کنیم. فلزیاب ها از اختلاف فاز فرکانس سیم‌پیچ فرستنده و گیرنده به نوع فلز پی‌ می‌برند. چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا ، هنگام القا، اختلاف فازهای متفاوتی تولید می‌کنند فلزیاب ها می‌توانند بطور تقریبی نوع فلز مدفون‌شده را تشخیص دهند.

شاخص های مهم فلزیاب

در مرحله اول یک ردیاب باید کارکرد آسان و ساده ای داشته باشدتا بتوانید به خوبی از قابلیت های آن استفاده نمایید. ویژگی بعدی که زمان تهیه ردیاب باید به آن توجه نمود، قدرت تفکیک آن است. یک فلزیاب خوب باید از قدرت تفکیک بالایی برخوردار بوده و توانایی تشخیص خوبی داشته باشد. توانایی حذف ذرات و دارا بودن ثبات مناسب، از دیگر خصوصیات مهم برای یک دستگاه ردیاب خوب و قوی می‌باشد.

 آیا فلزیاب ماهواره ای وجود دارد؟

پاسخ این سوال که آیا  فلزیاب ماهواره ای وجود دارد یا خیر نیازمند توضیح است. با وجود ماهواره های بیشمار و پیشرفته ای که از ناسا و دیگر سازمان های فضایی در فضا وجود دارد، ممکن است این کار، انجام پذیر باشد اما مسئله این است که حتی اگر این قابلیت وجود داشته باشد، در اختیار عموم قرار ندارد و حتی ممکن است در اختیار دولتمردان نیز قرار نگیرد. بنابراین به قطعیت دستگاه فلزیابی که بتواند از طریق امواج ماهواره برای شما کار ردیابی فلزات را انجام دهد وجود ندارد و این تنها می‌تواند یک ادعای تبلیغاتی باشد.

 

در این مقاله سعی شد علاوه بر آشنایی با فلزیاب ها ، شما را با کاربردهای مختلف آن در زندگی روزمره خود و موارد استفاده آن در موقعیت های مختلف آشنا نماییم. همچنین با ذکر انواع ردیاب فلزات، با چگونکی کارکرد آنها و شاخص های مهمی که یک دستگاه ردیاب باید داشته باشد آشنا شدیم. لطفا نظرات ارزشمند خود را راجع به این مطلب با ما در میان بگذارید.

3/5 (6 نظر)

اخبار مرتبط

7دلیل استفاده از کفش ایمنی
گلیم هنر تاریخی ایران
x

Theme Settings